Jak dobře ovládáte své vozidlo?

Počet nehod na českých silnicích rok od roku stoupá. Podle statistik by se dalo říct, že řízení automobilu, které je pro mnohé z nás běžnou součástí každého dne, je jednou z nejnebezpečnějších činností, do kterých se můžete pustit. Je tedy na místě se zamyslet nad tím, jak obsluhu svého vozidla skutečně ovládáme. Bezpečné řízení vozidla totiž zdaleka není jen o tom, jak moc šlapeme na plyn, ale také o tom, v jakém je náš vůz stavu. Ani to bychom rozhodně neměli podcenit.

car-1855_640

Když dojde na péči o automobil a na jeho technický stav, většina řidičů odvětí, že pravidelně jezdí na prohlídky do servisu. To je jistě skvělé, ale není to málo?

Ať už řídíte libovolný automobil, starý či moderní vůz, libovolnou značku, tak byste se o něj měli umět v každém případě postarat. To, co vás může na silnici běžně potkat, se totiž netýká pouze jeho vážné poruchy. Umíte například doplnit vodu v chladiči, zjistit hladinu oleje, anebo svépomocí vyměnit autožárovku?

light-2156209_640

Tyto dovednosti byste měli mít ve svém repertoáru již od absolvování autoškoly. A měli byste mít na paměti i to, že jejich zvládnutí souvisí s typem vozu, ve kterém jezdíte.

Například vyměnit prasklou anebo jinak poškozenou autožárovku byste měli okamžitě poté, co tento stav zjistíte. A to platí, ať už se nacházíte kdekoli. Pohybovat se po silnici totiž můžete jen řádně osvětleni.

Ovšem takové osvětlení automobilu, to může být pro mnohé oříšek. Třeba už jen proto, že se v osobním automobilu nachází hned několik různých typů autožárovek. Liší se především ty, co patří do předních a bočních světlometů – tedy žárovky w5w a typy h7 a h4. A to ještě nemluvíme o vnitřních kontrolkách. Navíc i tyto jednotlivé typy se mohou na trhu lišit svým příkonem, napětím, svítivostí a životností či barvou světla. Není toho tedy málo, na co je třeba při jejich výběru myslet.