Přijetí eura v Chorvatsku – byl to správný krok?

Vzpomínáte si, kdy všichni doufali že se dočkají zavedení eura v Chorvatsku? Zavzpomínat si na tuto dobu můžete třeba v článku Chorvatsko o další krok blíž k EURU Na jadranu. Prvního ledna 2023 přijalo Chorvatsko oficiálně za svou měnu euro, které nahradilo dřívější měnu, kterou byla kuna. Otázka ovšem je, jestli to bylo dobré rozhodnutí, nebo ne.

O přijetí eura se v Chorvatsku mluvilo již roky, stejně jako u nás v České republice. Chorvatsko se ovšem shodlo dříve na tom, že pro ně bude přijetí eura tou nejlepší variantou. Když už ale uplynulo několik měsíců od doby, co euro přijali, můžeme se ptát, jaké to mělo dopady na celkovou ekonomiku a běžné obyvatelstvo v Chorvatsku.

vodopády

A popravdě řečeno, spousta obyvatelů vnímá přijetí eura jako nešťastnou variantu. Respektive, spíše nešťastně načasovanou variantu. V dnešní době, kdy celým světem stále zmítá problém válečného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, není radno zahrávat si s ekonomikou. Ta je stále velmi nestabilní, vlastně od té doby, co celý svět ochromil koronavirus. sami určitě víte, že se zdražuje naprosto všechno. Inflace je stále na vzestupu, a nepředpokládá se, že by se v nejbližší době ceny běžných věcí vrátily na starou úroveň.

Bohužel, přijetí eura v této ekonomicky nejisté době, mělo své neblahé důsledky. Snad všechno, od potravin až po poskytované službě, po přijetí eura zdražilo. Někde nebylo zdražení nijak radikální, jindy už zase byl rozdíl citelně poznat. Otázkou ale je, nakolik tomu napomohlo přijetí eura, a nakolik nemorální chování obchodníků a poskytovatelů služeb.

Dubrovnik

Je tedy pro nás dobrá varianta přijetí eura? Je jasné, že do budoucna se tomuto kroku nevyhneme. Ovšem přijetí eura v době, kdy je naše ekonomika tak křehká, a netušíme, kdy se vzpamatuje, by bylo krokem do pekel. Proto doufejme, že Česká republika nebude na rozdíl od Chorvatska tolik pospíchat.