Topení v podlaze přináší mnoho bonusů navíc

Topení v podlaze má v současné době snad jen dvě zásadní nevýhody. Tou první je pořizovací cena, i když je známo, že se tím sníží náklady na vytápění, a že se tato investice může rychleji splácet. Teplo od podlahy se totiž šíří do prostoru rovnoměrněji a není nutné místnosti přetápět, protože jestliže topíte radiátorem, bývá větší teplo u stropu a u podlahy je chladněji, což některé z nás svádí kvůli pocitovému komfortu na nohy udržovat v místnosti třeba i o dva stupně vyšší teplotu.

radiátor ústředního topení

Druhou nevýhodou je řešení havarijní situace, kdy dojde například k úniku vody z topného systému. V tu chvíli se vytvoří na podlaze mokrá mapa a voda může proniknout o patro níže a může poškodit i podlahovou krytinu. S tímto jevem si však konstruktéři těchto systémů lámali hlavu po dobu mnoha let a nakonec přišli s řešením, která celou situaci usnadňují. V první řadě již dnes existují metody vyhledávání úniku vody, aniž by bylo nutné bourat celou podlahu, místo defektu odhalí instalatér z Prahy Kanalizace instalatéři velice a přesně formovacím plynem nebo poslechovou tyčí Hykron a závada se pak odstraní pouze lokálním zásahem. Zároveň se doporučuje nepokládat na podlahu krytiny, které by případný únik vody mohl nevratně poškodit, což je například laminovaná plovoucí podlaha a některé druhy koberců.

regulační ventil topení

Měli bychom se však zmínit i o těch podstatných kladných vlastnostech, které vás neminou, pokud přece jen podlahovému topení dáte přednost, a těmi jsou kromě úsporného řešení vytápění i možnost zapojení na teplovodní výměník u krbu či krbových kamen a také dokonalý tepelný komfort, jemuž se zřejmě žádný jiný topný systém nevyrovná.

Projít se naboso po teplé podlaze je něco úplně jiného, než si v lednu svléknout ponožky a procházet se doma po studené keramické dlažbě. Teplo na chodidla má zásadní vliv na psychiku, je to dáno reflexními body, což vám potvrdí každý zkušený masér.